افتتاحیه مرکز رشد شهرستان بناب

,
مراسم افتتاحیه مرکز رشد شهرستان بناب
مراسم افتتاحیه مرکز رشد شهرستان بناب

سه‌شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ – ۱۹:۳۰

مرکز رشد شهرستان بناب افتتاح شد

مرکز رشد شهرستان بناب با حضور رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی، نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی، فرماندار و جمعی از مسئولان شهرستان افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت.

این مرکز با هدف تبدیل ایده به ثروت در قالب شرکت های دانش بنیان وحمایت مالی برای تبدیل ایده به ثروت و اشتغال زایی و کارآفرینی ایجاد گردیده است.

معرفی پارکها و مراکز رشد علم و فناوری

پارکها و مراکز رشد علم و فناوری

پارکها و مراکز رشد علم و فناوری سازمانهایی هستند که بوسیله متخصصین حرفه ای مدیریت می شود و هدف اصلی آن افزایش ثروت جامعه از طریق ارتقاء فرهنگ نوآوری و رقابت سازنده میان شرکتهای حاضر در پارک و موسسه های متکی بر علم و دانش است. در این سازمانها با ارائه خدمات از ایجاد و توسعه ی حرفه های جدید توسط کارآفرینان پشتیبانی می شود و واحدهای نوپای فعال که در زمینه های منتهی به فناوری فعالیت می کنند و اهداف اقتصادی مبتنی بر دانش و فن دارند، مورد حمایت این سازمانها هستند. برای دستیابی به این هدف، پارکها و مراکز رشد جریان دانش و فناوری را در موسسات آموزش عالی و پزوهشی، شرکتهای خصوصی و بازار به حرکت انداخته وبا مدیریت خود رشد شرکتهای متکی بر نوآوری را از طریق مراکز رشد و فرایندهای زایشی تسهیل می کنند.

هدف از ایجاد پارکها و مراکز رشد علم وفناوری 
– کمک به افزایش ثروت در جامعه از طریق توسعه اقتصاد دانش محور
– تجاری سازی نتایج و تحقق ارتباط بخشهای تحیقاتی و تولیدی و خدماتی جامعه
– افزایش قدرت رقابت و رشد شرکتهای متکی بر دانش
– کمک به جذب دانش فنی و سرمایه های بین اامللی و داخلی
– افزایش حضور و مشارکت تخصصی شرکتهای فناوری داخلی در سطح بین المللی
– حمایت از ایجاد و توسعه شرکتهای کوچک و متوسط فناوری و حمایت از موسسه ها و شرکتهای تحقیقاتی و مهندسی نوآور با هدف توسعه فناوری و کارآفرینی

برخی از ویژگیهای پارک و مراکز رشد علم و فناوری 
 نزدیکی به مراکز شهری مهم، دانشگاهها و مناطق اقتصادی
 دارای حوزه ستادی کوچک و مدیریت با تجربه
 دارای توان تدارک امکانات و خدمات با ارزش افزوده بالا
 دارای زیرساخت های تاسیساتی و شهری مناسب
 دارای دسترسی مناسب از قبیل اتوبان، فرودگاه و راه آهن
 دارای معماری نوین ساختمانی و محیط آرام و دلپذیر

معرفی مرکز رشد دانشگاه بناب

توسعه واحدهاي صنعتي  در شهرستان بناب در طي سالهاي اخير، اين شهرستان را به يكي از قطبهاي توسعه صنعتی استان و منطقه تبديل كرده است. وجود اين امر، مزيتهاي نسبي قابل توجهي را جهت ايجاد و توسعه صنايع كوچك و متوسط فناور در منطقه به وجود آورده است. دانشگاه بناببا توجه به وجود ظرفيتهاي بالاي تحقيقاتي و فناوري در منطقه و تأثير مثبت آن بر توسعه اقتصادي شهرستان و منطقه و به منظور ايفاي نقش خود در حمايت از شركتهاي فناور نوپا اقدام به راه‌اندازي مركز رشد واحدهاي فناوري دانشگاه بنابدر سال ۱۳۹۵ نموده است. این مرکز رشد پس از اخذ مجوز موافقت اصولی فعالیت خود را آغاز کرد. دفتر مرکز رشد در محل خیابان شهید بهشتی جنب اداره آموزش و پرورش بناب  استقرار یافت.
مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه بناببا استفاده از امکانات و تجربیات متخصصین دانشگاه، بستر مناسبی را جهت ایجاد شرکتهای خصوصی توسط فارغ التحصیلان دانشگاهی با استفاده از فناوری های جدید در عرصه اقتصادی و علمی شهرستان بناب فراهم نموده است. با تاسیس مرکز رشد فناوری دانشگاه بناب یکی از ارکان اتصال دهنده بین صنعت و دانشگاه از طریق تجاری سازی علوم و تحقیقات دانشگاهی فراهم شده است. اين مركز اميدوار است با همدلي و همياري دست اندركاران و مسئولان منطقه اهداف ذيل در منطقه محقق شود:

ü كمك به توسعه استان از طريق ارتقاء تكنولوژي صنايع توليدي، صنعتي و كشاورزي منطقه
ü كمك به پيوند بين فعاليتهاي تحقيقاتي در بخش صنعت، كشاورزي و بازرگاني منطقه
ü حمايت از ايجاد و گسترش واحدهاي فناور كوچك و متوسط با عملكرد استاني و كاهش ريسك تشكيل آنها
ü كمك به هدايت فعاليتهاي تحقيقاتي در راستاي نيازها و مزيتهاي صنعتي و اقتصادي منطقه
ü كمك به استفاده از فناوريهاي جديد در عرصه اقتصاد استان

وظایف مرکز رشد

* حمایت مالی از واحدهای مستقر در مرکز رشد

تلاش برای فراهم آوردن حمایتهای قانونی در روند تسریع  رشد واحدهای فناور

* ارائه خدمات و مشاوره­های مورد نیاز واحدها در راستای تبدیل ایده های نو به محصولات قابل عرضه به بازار

* نظارت بر روند رشد واحدها و تحلیل مستمر دستاوردها با هدف افزایش کارایی و توسعه فعالیت های فناورانه

* برقراری ارتباط موثر با مراکز دانشگاهی، پژوهشی و پارک های علم و فناوری و سایر مراکز رشد

* ارایه خدمات آموزشی و مشاوره ای عمومی و تخصصی

بخشهای مرکز رشد

مرکز به سه زيربخش  رشد، پيش‌رشد و رشد تحقيقاتی تقسيم می‌شود.

بخش رشد: محل استقرار شرکتهای نوپا در مرکز رشد می‌باشد. زمان اين دوره سه سال بوده و با توافق شورای مرکز حداکثر تا پنج سال قابل افزايش است.

بخش پيش رشد:

دوره‌ای است که به منظور حمايت از هسته‌هايي كه ماهيت حقوقي ندارند يا شرط لازم براي حضور در دوره رشد را نداشته باشند، ايجاد گرديده است. استقرار هسته‌ها در اين دوره شش ماه است و با توافق شورای مركز حداكثر تا نه ماه قابل تمديد است.

رشد تحقيقاتی: زيربخشی از مرکز رشد است که واحدهای R&D صنايع و شرکتها و واحدهای پژوهش دانشگاهی در آن استقرار می‌يابند.

زمینه های فعالیت

مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه بناب با توجه به پتاسیل علمی و صنعتی شهرستان با تمرکز بر فناوریهای نوین در زمینه های زیر فعالیت می­نماید:

– فناوری اطلاعات و ارتباطات

– برق و الکترونیک

– مواد و متالوژی

– اتوماسیون

جايگاه مراكز رشد

جايگاه مراكز رشد
انكوباتور يا مركز رشد، آنگونه كه در فرهنگ لغت آمده به معناى ماشين جوجه كشى، گرم خانه، يا دستگاه نگهدارى نوزادان نارس است. اين واژه از مصدر “to incubate” گرفته شده است كه بر مفاهيم تكثير كردن، كشت دادن، رشد كردن و تكوين يافتن دلالت دارد . در ادبيات كارآفرينى، مراکز رشد براى ایجاد، توسعه و رشد كسب و كارهاى كوچك و دانش‌بنیان تأسيس مى شوند. مرکز رشد فضاى ادارى، فنى و آزمايشگاهى همراه با خدمات حمايتى با حداقل هزينه را براى شركت‌هاى نو پا فراهم مى كند و همچنين شبكه سازى و برخى خدمات جانبى را براى آنها تامين مي‌نمايد. در واقع مراکز رشد ارائه كننده فضا، خدمات حمايتى و تجهيزات مشترك براى شركت‌هاى كارآفرين هستند تا بتوانند كارآفرينان و شركتهاى كوچك را در ايجاد و توسعه موسسات خود يارى نمايند. ادامه مطلب …